אתרים מרכזיים

berlin-1319648_1920.jpg

הרייכסטאג

Reichstag/Bundestag (Berlin)

הרַייכְסְטַאג הוא שמו של המבנה בברלין שבו יושב הפרלמנט הגרמני, הבונדסטאג.

בניין הרייכסטאג שוכן במרכז העיר ברלין, בסמיכות לשער ברנדנבורג. הבניין נוסד במאה ה-19, לאחר איחוד גרמניה, כשנוצר צורך דחוף לבנות בניין שיאגד את כל נציגי הנסיכויות הגרמניות.

בעבר, שימשה המילה "רייכסטאג" לתיאור מקום הכינוס של המלכים והאצילים החשובים בממלכות הגרמאניות, עד שנת 1806, שבה פסקה באופן פורמלי להתקיים האימפריה הרומית הקדושה. 

 כיפת הזכוכית בראש במנה, באה לייצג את שקיפותה של הדמוקרטיה הגרמנית שלאחר האיחוד.

ricardo-gomez-angel-396552-unsplash.jpg

שער ברנדנבורג

Pariser Platz, 10117 Berlin

שער זה, מהווה את אחד מסמליה החשובים ביותר של גרמניה בכלל וברלין בפרט. הוא נבנה בין השנים 1788-1791 לבקשתו של פרידריך וילהלם השני, מלך פרוסיה.

מאז הקמתו, שימש משטרים רבים כסמל לשלטונם, תוך שינויים רבים בתפקודו ובסמליו החיצוניים.

השער ממוקם בכיכר פריז, והוא השער היחיד שנותר מתוך מספר שערים ששימשו בעבר ככניסה לעיר.
השער מתנשא לגובה 26 מטרים, רוחבו 65.5 מטרים ועוביו 11 מטרים.
על קצהו העליון של השער, הוצבה קוודריגה, מרכבה המובלת על ידי ארבעה סוסים, כאשר אלת הניצחון (ויקטוריה) הנושאת ענף זית רוכבת בה.

berlin-1486755_1920.jpg

מגדל הטלויזיה

Panoramastraße 1A, 10178 Berlin

מגדל הטלוויזיה, אחד מסמליה של העיר ברלין. המגדל מכונה על ידי המקומיים "פרנזהטורם".
המגדל בולט בקו הרקיע של ברלין ומתנשא לגובה 368 מטר, מה שהופך אותו לבניין הגבוה ביותר בברלין והשלישי בגובהו באירופה.
המגדל נבנה בין השנים 1965–1969 ביוזמת ממשלת גרמניה המזרחית, במטרה לסמל את העיר ברלין ואת המדינה הקומוניסטית.
בראש המגדל, הבנוי בצורת כדור דיסקו, מצויה מרפסת תצפית המאפשרת למבקרים במקום ליהנות מנוף פנורמי של 360 מעלות על העיר. ומעל המרפסת ניתן לשבת במסעדה מסתובבת המשלימה הקפה בכל 20 דקות.

nick-holt-1134882-unsplash.jpg

ז'נדארמנמארקט

Gendarmenmarkt, 10117 Berlin

הז'נדארמנמארקט היא כיכר במרכז ברלין, הנחשבת על פי רוב לכיכר היפה של העיר. סביבה ניצבים בית הקונצרטים, הקתדרלה הצרפתית והקתדרלה הגרמנית. במרכז הכיכר ניצב פסלו של המשורר הלאומי הגרמני פרידריך שילר. הכיכר הוקמה על ידי גאורג כריסטיאן אונגר בסוף המאה ה-17 ונועדה לשמש כיכר שוק.

בכיכר נערך מדי שנה אחד משוקי חג המולד המרכזיים של העיר ברלין.

berlin-3051937_1920.jpg

קתדרלת ברלין

Am Lustgarten, 10178 Berlin

קתדרלת ברלין או הברלינר דום, היא קתדרלה הנמצאת באי המוזיאונים במרכז ברלין שבגרמניה. הכנסייה נבנתה בין השנים 1895–1905 והיא ממוקמת בסמוך ללוסטגארטן.
 

אורכה של הקתדרלה החדשה 114 מטרים, רוחבה 73 מטרים וגובה 116 מטרים. קתדרלה זו, בשל גודלה, נועדה לשמש מעין "משקל נגד" לבזיליקת פטרוס הקדוש שבותיקן.

 

העיצוב המדהים של הקתדרלה, הכולל ארכיטקטורה מאסיבית של עיטורי זהב, והתצפית על ברלין מגגותיה, מושכים אליה תיירים רבים במשך כל השנה.

yeo-khee-793439-unsplash.jpg

צ'ק פוינט צ'ארלי

Friedrichstraße 43-45, 10969 Berlin

צ'ק פוינט צ'ארלי הוא השם שהעניקו בעלות הברית המערביות למעבר הגבול הנודע ביותר בחומת ברלין, שחצצה בין ברלין המערבית לברלין המזרחית בתקופה המלחמה הקרה, בה הייתה העיר ברלין חצויה לשני חלקים.

השם צ'ארלי לקוח מהאות C באלפבית הפונטי של כוחות נאטו, והוא מציין את מספרה של נקודת המעבר בארגון - נקודה מספר 3. 

המעבר היה בשימוש במשך 28 שנים, במקביל לקיומה של החומה, ולאחר התפוררות הגוש המזרחי ואיחוד גרמניה ב-1989 הפך לאחד מאתרי התיירות הפופולריים בעיר.
צ'ק פוינט צ'ארלי הפך גם לסמל בספרות הריגול הקשורה למלחמה הקרה, שהתפתחה במערב בשנות השישים והשבעים של המאה העשרים.

tommy-lee-walker-409690-unsplash.jpg

גלריית איסט סייד

Mühlenstraße 3-100, 10243 Berlin

גלריית איסט סייד, היא גלריה של ציורי קיר שצוירו על גבי חומת ברלין, ברחוב מילנשטראסה שברובע פרידריכסהיין, במרכזה של ברלין שבגרמניה.

איסט סייד גאלרי היא השריד הארוך ביותר (1.3 ק"מ) שנותר מחומת ברלין. על גבי החומה צוירו 106 ציורי קיר על ידי אמנים מכל רחבי העולם. הציור הראשון ציור על ידי כריסטין מק לין בדצמבר 1989, זמן קצר לאחר "נפילת" החומה.

הציורים שצוירו זמן קצר לאחר נפילת "מסך הברזל", בהם הציורים של ג'ים אביניון ות'יירי נואר, מתעדים את תקוות תושבי מזרח אירופה לעתיד חופשי וטוב יותר. הגלריה מהווה אתר תיירותי פופולרי, וככל הנראה גלריית ציורי הגרפיטי הגדולה בעולם. 

world-clock-1724729_1920.jpg

אלכסנדרפלאץ

Alexanderplatz, Berlin

עד המאה ה-18 היה אזור אלכסנדרפלאץ שוק הבקר של העיר ברלין. בשנת 1805 שונה שם האזור ל"אלכסנדרפלאץ" לכבוד ביקורו של צאר רוסיה אלכסנדר הראשון בברלין ב-25 באוקטובר בשנה זו.

בשלהי המאה ה-19 הוקמה במקום תחנת רכבת אשר הפכה את הכיכר למרכז תחבורה ראשי, ובהמשך לאתר מסחרי עם פיתוחו של השוק שהיה במקום. בשנות ה-20 של המאה ה-20 אזור אלכסנדרפלאץ היה מרכז חיי הלילה של ברלין.

בשנות ה-60 של המאה ה-20 שופץ אזור אלכסנדרפלאץ, שנפגע קשה בהפצצות שלהי מלחמת העולם השנייה על ידי ממשלת גרמניה המזרחית אשר פיתחה את הכיכר כמרכז מזרח ברלין.

giulia-gasperini-790085-unsplash.jpg

אנדרטת השואה

Cora-Berliner-Straße 1, 10117 Berlin

האנדרטה ליהודי אירופה שנרצחו, היא יד זיכרון שהוקמה בברלין ליהודים שנרצחו בשואה.

האנדרטה תוכננה על ידי האדריכל פיטר אייזנמן ונחנכה בתאריך ה-10 במאי 2005, והיא ממוקמת בצידה המזרחי של העיר, מעט דרומית לשער ברנדנבורג, מול בניין השגרירות האמריקאית בברלין, במקום שבו שכן בימי הרייך השלישי בניין משרדי הקאנצלר של אדולף היטלר.

האנדרטה משתרעת על שטח של 19,000 מ"ר וכוללת 2,711 קוביות בטון, המסודרות בתבנית משבצות על גבי מישור אשר שקוע במרכזו, ומזכיר סידור של מצבות בבית עלמין. קוביות הבטון הן באורך של 2.38 מ', ברוחב של 0.95 מ', ובגבהים שונים, בין 0.2 מ' ל-4.8 מ'. הצבת הקוביות תוכננה על מנת ליצור אווירה של אי נעימות ובלבול.

fabio-testa-784824-unsplash.jpg

כיכר פוטסדאם

Potsdamer Platz, 10785 Berlin

הכיכר נקראה על שמה של העיר פוטסדאם, השוכנת כ-25 ק"מ מדרום-מערב, ומצינת את המקום שבו נכנסה אל בין חומות העיר ברלין הדרך שהובילה מפוטסדאם.

כיכר פוטסדאם הייתה כיכר עירונית מרכזית וצומת תנועה ראשי בעיר ברלין. הכיכר התפתחה תוך מעט יותר ממאה שנים מצומת דרכים פרברי לאחד הצמתים הסואנים ביבשת אירופה, אולם נחרבה כמעט לחלוטין בהפצצות בעלות הברית במהלך מלחמת העולם השנייה.

לאחר המלחמה נותר אזור הכיכר נטוש בתקופת המלחמה הקרה, מכיוון שהיה צמוד לחומת ברלין, אולם בעקבות איחוד גרמניה בשנת 1990 הוקם בו רובע עירוני חדש, שנקרא אף הוא פוטסדאמר פלאץ, על שם הכיכר.

Rosenthaler-Berlin_hackeschermarkt-660x4

הָאקֶָשֶה הֶפֶה

Rosenthaler Str. 40-41, 10178 Berlin

מתחם המורכב משמונה חצרות ברחוב רוזנטלר (Rosenthaler Strasse) מס' 40 ברובע מיטה בברלין.

החצרות נבנו בתחילת המאה ה-20 בסגנון יוגנדסטיל ואוכלסו בעיקר ביהודים. בעל המקום היה יהודי בשם מיכאל יעקב. בתקופת גרמניה הנאצית הוא הוכרח למכור את המתחם לארי. הזכויות הושבו ליורשיו ב-1993. היהודים נשלחו להשמדה ורק אבני הנגף המרובות מעידות על כך.

באחת החצרות יש מוזיאון במקום בו היה קיים בית החרושת לייצור מברשות ומטאטאים על ידי עיוורים של חסיד אומות העולם אוטו ויידט. כן קיים במקום מוזיאון לזכר אנה פרנק.

לאחר מלחמת העולם השנייה היה המתחם בשטח ברלין המזרחית. התיישבו במקום אמנים ויוצרים. תוכניות השלטונות להרוס את המתחם נתקלו בהתנגדות עזה.

ב-1995 הוחל בשיפוץ המתחם והוא הפך למרכז חנויות, גלריות, מוזיאונים, סדנאות ותיאטראות. הדירות הישנות שופצו והפכו את המקום למבוקש ויקר למגורים.

xein-blick-in-die-bergstrasse-im-oldenbu

רובע ניקולאי

 Rathausstraße 21, 10178 Berlin

רובע ניקולאי (כולו משוחזר) שוכן במקום שבו נוסדה העיר ברלין. המטייל משוטט בסמטאות הצרות, ויכול לחוש את אווירת ימי הביניים. הרובע מותאם לצרכי התייר, ויש בו חנויות, בתי אוכל וצימרים. 

רובע ניקולאי (על שם ניקולס הקדוש) משתרע מדרום לפורום מרכס-אנגלס ובית העירייה האדום עד הנהר שְפְּרֶה. 

אנדרטת "חותם ברלין", המוצבת ברובע, מעידה כי כאן הפכה ברלין מכפר לעיר. בכנסייה ניתן לראות את הקיר העתיק ביותר שנותר על עומדו בברלין. בכנסיה זו עברה נסיכות ברנדנבורג מהאמונה הקתולית לפרוטסטנטית ב-1539. כאן גם התכנסה ב-1809 אסיפת הנבחרים הראשונה של ברלין.